Prostat kanseri erken tanısı için kan tahlilinde PSA bakılması, ÜrolojiUzmanı tarafından prostat muayenesi ve Multiparametrik Prostat MR (mp-MR) yapılmaktadır. Bunlarda kanser şüphesi var ise iki türlü biyopsi yöntemi bulunmaktadır.

  1. TRUS biyopsi
  2. Füzyon biyopsi

TRUS biyopside lezyon görülmeden işlem yapıldığından biyopsi tekrarı gerekebilmektedir.

Füzyon Biyopsi Cihazı ile MR ve US görüntüleri üst üste bindirilerek şüpheli odaklardan hedefe yönelik biyopsi yapılmakta ve teşhis daha doğru olmaktadır.

Prostat Emar (mp-MR) TOMOKAY’daçekilebileceği gibi başka bir yerdeçekilen MR ile de biyopsi yapılabilir.

MR görüntülerinin olduğu DVD’nizi ve raporunuzu getirmelisiniz.

Biyopsiden bir hafta önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kesilmeli ve biyopsi sonrasında bir hafta daha kullanılmamalıdır. İlaçlarıbaşlayan doktorunuz ile görüşünüz ve durumu anlatınız. Doktorunuz gerekgörürisebiyopsiyietkilemeyecekbaşka bir ilaca geçebilir.

İşlem öncesinde Hemogram, Kanama zamanı, Pıhtılaşma zamanı tahlilleri yapılmaktadır.

Biyopsiden 1 gün önce akşam antibiyotik başlanır ve biyopsiden 1 saat önce 1 tablet daha verilir. 5 saatlik açlık uygundur. İşlem öncesi Libalaks lavman ile rektum-barsak temizliği yapılır.

Biyopsiye bir refakatçı ile gelmeniz uygun olur.

Hazırlık ve biyopsi işlemi yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Makata ve prostat çevresine lokal anestezi yapılarak biyopsinin acısız-ağrısız olması sağlanır. Hassas kişilerde sedasyon uygulanabilir.

Biyopsi sırasında makata US cihazının probu (ince bir alet) yerleştirilir, bu probunkenarında biyopsi kılıfıvardır. Kılıf aracılığı ile gerekli sayıda (6, 12, gerekirse daha fazla) doku örneği alınır.

Biyopsi sonrasında 30 dakika klinikte istirahat, sonrasında 1 gün evde istirahat uygundur. Ertesi gün işe başlanabilir.

Antibiyotiğe sabah 1 tablet + akşam 1 tablet 5 gün devam edilir.

Biyopsi sonrasında idrarda, makatta ve menide hafif kanama olabilir. Bu durum birkaç gün ile birkaç hafta arasında genellikle kendiliğinden iyileşecektir. Biyopsi sonrası günde 2 litre dolayında su içilmesi uygundur.

Cinsel ilişki ve spor bir hafta kısıtlanır. Bir hafta acılı, baharatlı gıdalardan kaçınılır. Biyopsiden sonra herhangi bir şikayetiniz olursa Kliniğimize ve Üroloji Doktorunuza haber veriniz. Yüksek ateş (>38 C), terleme, titreme, makatta ağrı, idrar yapamam, fazla miktarda kanama vb şikayetiniz olur ise Acil Servise başvurunuz.

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız

Kendi metninizi eklemek için buraya tıklayınız